"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

Tworzenie części znormalizowanych oraz wstawianie ich do biblioteki NX

Oprogramowanie NX w standardzie posiada szeroko rozbudowaną bibliotekę części znormalizowanych, jak również 

umożliwia zamodelowanie oraz parametryzację dowolnego elementu.

Zredagowanie wyżej wymienionego zagadnienia zostanie przedstawione na podstawie śruby imbusowej DIN7380 

Przed rozpoczęciem modelowania danego elementu musimy w zakładce Narzędzia -> Wyrażenia (lub ctrl+e) zdefiniować parametry, dzięki którym będziemy opisywać modelowany element. W podanym przykładzie pobieramy wymiary śruby M3 x 6 z ww. tabeli  

W trakcie modelowania na bieżąco opisujemy obiekt za pomocą wpisanych do wyrażeń parametrów (L,d,dk,k itd.)

Po wykonaniu części otwieramy w zakładce narzędzia opcję „Rodziny części" i wybieramy z górnej tabelki okna do dolnej parametry, które mają znaleźć się w tabeli pliku excel. Następnie w „Arkuszu kalkulacyjnym rodziny części" wybieramy „utwórz arkusz kalkulacyjny". W arkuszu zostały automatycznie wpisane parametry wybrane w kroku poprzednim.

Za pomocą tabeli excel definiujemy wszystkie możliwe warianty występowania sparametryzowanej części. Jeden wiersz pod jedno konkretne wystąpienie (w naszym wypadku jeden wiersz na daną konkretną śrubę np. śruba M4 o długości 10 mm)

Ważne!

1.Po uzupełnieniu tabeli wszystkimi  wystąpieniami wybieramy ctrl+a i PPM-> formatuj komórki i formatujemy je na tekstowe (liczby zmiennoprzecinkowe zapisujemy z kropką np. 10.3)

2.Zapisujemy arkusz nie za pomocą ctrl+s, lecz klikając w zakładkę Dodatki ->Rodzina części -> Zapisz rodzinę (w przeciwnym razie wprowadzone dane się nie zapiszą!)


Wybieramy ok i mamy stworzony plik rodziny części. Plik .prt przenosimy do folderu „biblioteki części używanych", który powinien znajdywać się na dysku gdzie został zainstalowany NX. W naszym przypadku jest to C:\Siemens\NX12\NXPARTS\Reuse Library\Reuse Examples\Nasze.

Odnajdujemy stworzony element w bibliotece i klikając w niego PPM wybieramy „Utwórz plik KRX". W oknie „Obraz legendy" wskazujemy plik (koniecznie w formacie .bmp!) obrazu naszej części , który później będzie widoczny w górze okna wyboru części. Najlepiej lokalizować go w tym samym folderze co plik .prt i plik.krx.

W oknie „Parametry podstawowe" zaznaczamy parametry L i d, które będą definiować śrubę. W „Nazwie opisowej" wpisujemy odpowiednio Długość i Gwint.

W celu dodania części do złożenia wystarczy przeciągnąć element z biblioteki na pole robocze. Wyświetli się wyżej wskazane okno wyboru, gdzie wskazujemy parametry Gwint i Długość i klikamy ok.

W naszym przypadku zostały dodane dwa komponenty M3 i M4 o różnej długości, które są widoczne w drzewie złożenia.

Na podstawie zaprezentowanego postępowania można tworzyć dowolne części znormalizowane do swojej biblioteki części używanych.

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook