compozites1.jpg

NX & FIBERSIMFOR COMPOSITIES MATERIALS

Nowoczesne materiały kompozytowe oferują znaczne możliwości w zakresie redukcji ciężaru, redukcji kosztów, poprawy parametrów technicznych i zmniejszonego zakresu konserwacji. Jednak wyzwanie związane z projektowaniem produktów wykorzystujących kompozyty polega na tym, że część i materiał, z którego jest ona wykonana, są opracowywane równocześnie. Elementy zbudowane z kompozytów stosowane są w wielu dziedzinach przemysłu Automotive, Aerospace & Defense, Marine, Wind Energy ...
CAMdivision należy do Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych.

Kompozyty NX & FIBERSIM

Opis

Materiały kompozytowe

Kompozytami nazywamy materiały powstałe w wyniku połączenia kilku materiałów. W budowie zawsze można wyodrębnić fazę łączącą, zwaną osnową lub lepiszczem. Pozostałe materiały w budowie kompozytu stanowią zbrojenie.


Podział materiałów
Materiały kompozytowe klasyfikuje się na kilka sposobów. Jedna z bardziej znanych klasyfikacji uwzględnia podział ze względu na rodzaj wzmocnienia. Podział ten jest następujący:

  • zbrojone włóknami ciętymi
  • zbrojone włóknami ciągłymi
  • zbrojone cząstkami

Szczególną rolę pełnią kompozyty zbrojone włóknami ciągłymi. Ze względu na właściwości mechaniczne włókien uzyskuje się materiały o bardzo wysokich wartościach własności mechanicznych przy zachowaniu niskiej gęstości materiału. Pozwala to na konstruowanie struktur bardzo wytrzymałych, sztywnych, a zarazem lekkich.


Analiza wykonalności
Bardzo ważnym aspektem podczas procesu projektowania jest przewidzenie wykonalności zaprojektowanej geometrii. Elementy o podwójnej krzywiźnie wymagają szczególnego dopracowania. Istnieje wiele problemów związanych z geometriami o krzywiźnie dwukierunkowej. Z praktycznego punktu widzenia konieczne jest przewidzenie, w których miejscach należy dokonać cięć materiału, aby ten był możliwy do ułożenia w formie oraz aby uniknąć zagięć materiału.

Dodatkową trudnością ze strony wytrzymałościowej jest wpływ przekoszenia włókien na dwukierunkowej krzywiźnie. Przekoszenie włókien w materiale wpływa na zmianę sztywności oraz wytrzymałości w laminacie. Z Klasycznej Teorii Laminatów wynika, że przekoszenie o nawet niewielki kąt włókien powoduje znaczny spadek sztywności…

FIBERSIM do wspomagania prac projektowych CAD/CAE/CAM
Z pomocą do analizy wykonalności, ale i wspomagania całego procesu projektowania, analiz wytrzymałościowych i wytwarzania przychodzi oprogramowanie FIBESRIM.

Funkcje

Funkcje

Program NX to kompleksowe rozwiązanie CAD/CAM/CAE firmy SIEMENS PLM, które umożliwia również wydajną pracę nad produktami opartymi o kompozyty – służy do tego specjalizowany moduł FIBERSIM.

Projektowanie, analiza i produkcja kompozytu to skomplikowana, specjalistyczna praca, która jest wykonywana najlepiej, gdy inżynierowie dysponują narzędziami umożliwiającymi uwzględnianie różnorodnych parametrów, takich jak typ materiału, orientacja włókien, kolejność warstw, równowaga, symetria, odpadanie, złącza i fałdy. Aby te niegeometryczne informacje były przydatne w procesie projektowania, muszą one tworzyć lub wiązać się z określoną geometrią, aby można było je równocześnie przeglądać i modyfikować. Do tego służy właśnie Fibersim.


Projektowanie
Fibersim ułatwia obróbkę danych projektowych kompozytu w celu wytworzenia pełnej trójwymiarowej definicji produktu. Specyfikacja, wymagania i przeznaczenie kompozytu są kojarzone z geometrią w modelu trójwymiarowego CAD. Program oferuje narzędzia automatyzacji powtarzalnych działań projektowych, takich jak: wymogi materiałowe i geometria warstw.

Ponadto program automatyzuje różne poziomy prezentacji wizualnej i prezentacji danych, aby optymalnie dopasować je do bieżącego zadania projektowego, i wytwarza szereg danych wynikowych, takich jak: dokumentacja projektowa, definicje formatów oparte na modelach oraz raporty firmowe.


Analiza
Fibersim ułatwia optymalizację produktu kompozytowego, umożliwiając dwukierunkową komunikację między poszczególnymi działami. Analitycy rozumieją, że aby w pełni wykorzystać właściwości kompozytu, muszą określić taką orientację włókien, która zapewni najlepsze właściwości strukturalne – ale ograniczają ich w tym parametry materiału i produkcji. Program umożliwia analitykom przekazywanie informacji o pożądanych orientacjach włókien projektantom i technikom produkcji.

Wytwarzanie
Fibersim ułatwia tworzenie, zarządzanie i definiowanie produkcji przez wykorzystanie danych projektowych i wygenerowanie skojarzeniowego modelu produkcyjnego. Program oferuje narzędzia automatyzujące projekt na potrzeby produkcji, takie jak splatanie, fałdowanie i regulacje krawędzi warstw na potrzeby automatycznego osadzania opartego na symulacji procesu produkcji, parametrów urządzeń i materiałów. Fibersim zapewnia wysoką jakość produktów kompozytowych dzięki automatyzacji tworzenia dokumentacji i danych produkcyjnych dla formowania, rozkrojów, układu włókien i kontroli.

Licencje

Pakiety licencji

Fibersim pracuje jako zagnieżdżony moduł w interfejsie NX CAD (również CATIA i Pro/Engineer).

FIBERSIM Pro
Umożliwia manualną metodę (Ply-based) projektowania warstw, ale jednocześnie umożliwia automatyzację projektowania zwaną Multi-Ply. Projekt Multi-Ply jest prostą do nauczenia metodą projektowania warstw, która automatyzuje szczegółowe zadania projektowe przy użyciu specjalnych wstępnych specyfikacji, co znacznie skraca czas uzyskania efektu finalnego przy wprowadzaniu kolejnych zmian projektowych.

FIBERSIM Elite
Rozszerza możliwości FIBERSIM Pro i korzysta z kluczowych zalet wielu różnych metodologii projektowania kompozytów – w tym strukturalnych, opartych na siatkach, strefach, wypełnieniach objętościowych i opartych na warstwach – umożliwiając efektywną inżynierię szerokiej gamy produktów takich jak duże i skomplikowane struktury lotnicze, konstrukcje nośne samochodów, jak i łopatki silników odrzutowych.

Flat Pattern Export
Licencja Flat Pattern Export pozwala na wyeksportowanie płaskich wykrojów wraz z punktami startowymi, krzywymi kierunkowymi, markerami i adnotacjami tekstowymi do automatycznych, bądź ręcznych wycinarek różnych producentów. Do wspieranych marek należą: Cutting Edge, GFM NS2, Magestic TruNEST, Optimation. Plataine TPO I JETCAM Expert.

Simcenter Structures
Licencja Simcenter Structures umożliwia korzystanie z narzędzi obliczeniowych, korzystających z metody elementów skończonych. Pozwala na analizy liniowe, nieliniowe, modalne, wyboczeniowe, przepływu ciepła oraz punktowych spoin spawanych, zarówno dla materiałów izotropowych, jak i anizotropowych, jak kompozyty włókniste.

Książki

eBooks do NX

eBooki to elektroniczne książki NX CAD (w formacie PDF) skierowane do indywidualnych użytkowników systemu NX, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje w dziedzinie stosowania Synchronous Technology (ST), jak i do użytkowników innych systemów CAD pragnących poznać technologię synchroniczną.
Co do szczegółów technicznych – to na podany w ankiecie email, otrzymają Państwo linki do pobrania poszczególnych plików książki NX CAD. Nie jesteśmy jednak organizacją non-profit, więc zastrzegamy sobie prawo do kontaktu z wybranymi użytkownikami naszych bezpłatnych publikacji.
Publikacje przeznaczone są wyłącznie dla Klientów firmy CAMdivision Sp. z o.o. lub jako uzupełnienie bezpłatnych wersji testowych NX.

NX Synchronousbook 3
Synchronous Technology 3D

eBook – 100 str. (PDF) – 8 MB
Pliki 3D do ćwiczeń – 8 MB
Filmy instruktażowe – 640 MB

Podręcznik oparty na NX 8.0/8.5

Podgląd książki
NX ST & Realizebook 2
Synchronous 3D i 2D

Realize Shape

eBook – 184 str. (PDF) – 32 MB
Pliki 3D do ćwiczeń – 20 MB
Filmy instruktażowe – 900 MB

Podgląd książki
NX CAD Podstawybook 1
Modelowanie bryłowe
Synchronous 3D i 2D
Realize Shape

eBook – 300 str. (PDF) – 58 MB
Pliki 3D do ćwiczeń – 30 MB
Filmy instruktażowe – 1 GB

Podgląd książki

 

Drukowane książki NX CAD/CAM

Drukowane podręczniki są przeznaczone dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników oprogramowania NX. Publikacje przeznaczone są wyłącznie dla Klientów firmy CAMdivision Sp. z o.o. lub jako uzupełnienie bezpłatnych wersji testowych NX.

NX CAD Podstawybook 1
Kolor 360 str. + DVD
Podgląd książkiZamów
Formy wtryskowebook 3
Kolor 400 str. + DVD
Podgląd książkiZamów
NX Tłocznikibook 4
Kolor 400 str. + DVD
Podgląd książkiZamów
NX CAM & VMbook 2
Kolor 524 str. + DVD
Podgląd książkiZamów
Pobierz

Materiały do pobrania

Naszej działalności nie ograniczamy tylko to wdrożeń software. Wydajemy podręczniki w formie drukowanej oraz nowatorskie na polskim rynku bezpłatne eBooki. Dodatkowym źródłem informacji o oferowanym przez nas oprogramowaniu są materiały informacyjne w formie ulotek oraz zapis filmowy organizowanych przez nas webinarów. Znajdą tu Państwo szczegółowe opisy produktów i konfiguracji oraz jak również opisy najnowszych wersji oprogramowania.

FIBERSIM Kompozyty
fibersim materialy1
Pobierz materiał
FIBERSIM NX
fibersim materialy2
Pobierz materiał
NX Laminate Components
fibersim materialy3
Pobierz materiał
Testy

Wersje testowe

NX CAD/CAM wersja testowa to bezpłatne testy oprogramowania NX, które obejmuje wybrane pakiety NX CAD, NX CAM i NX CAE lub specjalizowane aplikacje typu NX Mold/Progressive Design (projektowanie form i tłoczników).

Oferta jest skierowana do potencjalnych Klientów zainteresowanych tymi rozwiązaniami lub pragnących porównać możliwości NX ze stosowanymi aktualnie rozwiązaniami jaki i firm już posiadających oprogramowanie NX.

Aby w pełni wykorzystać pakiet NX CAD/CAM wersja testowa warto skorzystać z wstępnych szkoleń, warsztatów czy konsultacji online.

W ramach pakietu NX CAD/CAM wersja testowa zapewniamy Państwu:

- licencję testową na 7 – 30 dni, 
- nośniki na DVD (lub do pobrania z ftp), 
- wypożyczenie książki lub eBook, 
- wstępne szkolenie np. online, 
- pomoc i konsultacje w trakcie testów, 
- postprocesor testowy (NX CAM)

Oferta skierowana jest dla firm.
book wersja testowa

 

Dowiedz się więcejProfesjonalne materiały od CAMdivision

Wersje testowe
book wersja testowa
Podstawy NX
book nx cad promo
eBooki & podręczniki
book ebook

Jesteś zainteresowany?Wypełnij formularz kontaktowy

Proszę wpisać swoje imię!

Proszę podać prawidłowy adres e-mail

Proszę podać poprawny numer telefonu!

Invalid Input

Invalid Input

Zostaw wiadomość!
1000 znaków pozostało