+48 71 780 30 20 / info@camdivision.com

+48 71 780 30 20 / info@camdivision.com
Nowoczesne materiały kompozytowe oferują znaczne możliwości w zakresie redukcji ciężaru, redukcji kosztów, poprawy parametrów technicznych i zmniejszonego zakresu konserwacji. Jednak wyzwanie związane z projektowaniem produktów wykorzystujących kompozyty polega na tym, że część i materiał, z którego jest ona wykonana, są opracowywane równocześnie.
Elementy zbudowane z kompozytów stosowane są w wielu dziedzinach przemysłu Automotive, Aerospace & defense, Marine, Wind energy...
CAMdivision należy do Polskiego Kastra Technologii Kompozytowych.
Kompozytami nazywamy materiały powstałe w wyniku połączenia kilku materiałów. W budowie zawsze można wyodrębnić fazę łączącą, zwaną osnową lub lepiszczem. Pozostałe materiały w budowie kompozytu stanowią zbrojenie.
Podział materiałów
Materiały kompozytowe klasyfikuje się na kilka sposobów. Jedna z bardziej znanych klasyfikacji uwzględnia podział ze względu na rodzaj wzmocnienia.
Podział ten jest następujący:
Szczególną rolę pełnią kompozyty zbrojone włóknami ciągłymi. Ze względu na właściwości mechaniczne włókien uzyskuje się materiały o bardzo wysokich wartościach własności mechanicznych przy zachowaniu niskiej gęstości materiału. Pozwala to na konstruowanie struktur bardzo wytrzymałych, sztywnych, a zarazem lekkich.
Analiza wykonalności
Bardzo ważnym aspektem podczas procesu projektowania jest przewidzenie wykonalności zaprojektowanej geometrii. Elementy o podwójnej krzywiźnie wymagają szczególnego dopracowania. Istnieje wiele problemów związanych z geometriami o krzywiźnie dwukierunkowej. Z praktycznego punktu widzenia konieczne jest przewidzenie, w których miejscach należy dokonać cięć materiału, aby ten był możliwy do ułożenia w formie oraz aby uniknąć zagięć materiału.
Dodatkową trudnością ze strony wytrzymałościowej jest wpływ przekoszenia włókien na dwukierunkowej krzywiźnie. Przekoszenie włókien w materiale wpływa na zmianę sztywności oraz wytrzymałości w laminacie. Z Klasycznej Teorii Laminatów wynika, że przekoszenie o nawet niewielki kąt włókien powoduje znaczny spadek sztywności…
FIBERSIM do wspomagania prac projektowych CAD/CAE/CAM
Z pomocą do analizy wykonalności, ale i wspomagania całego procesu projektowania, analiz wytrzymałościowych i wytwarzania przychodzi oprogramowanie FIBESRIM.
Program NX to kompleksowe rozwiązanie CAD/CAM/CAE firmy SIEMENS Digital Industries Software, które umożliwia również wydajną pracę nad produktami opartymi o kompozyty – służy do tego specjalizowany moduł FIBERSIM.
Projektowanie, analiza i produkcja kompozytu to skomplikowana, specjalistyczna praca, która jest wykonywana najlepiej, gdy inżynierowie dysponują narzędziami umożliwiającymi uwzględnianie różnorodnych parametrów, takich jak typ materiału, orientacja włókien, kolejność warstw, równowaga, symetria, odpadanie, złącza i fałdy. Aby te niegeometryczne informacje były przydatne w procesie projektowania, muszą one tworzyć lub wiązać się z określoną geometrią, aby można było je równocześnie przeglądać i modyfikować. Do tego służy właśnie FIBERSIM.
Projektowanie
FIBERSIM ułatwia obróbkę danych projektowych kompozytu w celu wytworzenia pełnej trójwymiarowej definicji produktu. Specyfikacja, wymagania i przeznaczenie kompozytu są kojarzone z geometrią w modelu trójwymiarowego CAD. Program oferuje narzędzia automatyzacji powtarzalnych działań projektowych, takich jak: wymogi materiałowe i geometria warstw.
Ponadto program automatyzuje różne poziomy prezentacji wizualnej i prezentacji danych, aby optymalnie dopasować je do bieżącego zadania projektowego, i wytwarza szereg danych wynikowych, takich jak: dokumentacja projektowa, definicje formatów oparte na modelach oraz raporty firmowe.
Analiza
FIBERSIM ułatwia optymalizację produktu kompozytowego, umożliwiając dwukierunkową komunikację między poszczególnymi działami. Analitycy rozumieją, że aby w pełni wykorzystać właściwości kompozytu, muszą określić taką orientację włókien, która zapewni najlepsze właściwości strukturalne – ale ograniczają ich w tym parametry materiału i produkcji. Program umożliwia analitykom przekazywanie informacji o pożądanych orientacjach włókien projektantom i technikom produkcji.
Wytwarzanie
FIBERSIM ułatwia tworzenie, zarządzanie i definiowanie produkcji przez wykorzystanie danych projektowych i wygenerowanie skojarzeniowego modelu produkcyjnego. Program oferuje narzędzia automatyzujące projekt na potrzeby produkcji, takie jak splatanie, fałdowanie i regulacje krawędzi warstw na potrzeby automatycznego osadzania opartego na symulacji procesu produkcji, parametrów urządzeń i materiałów. FIBERSIM zapewnia wysoką jakość produktów kompozytowych dzięki automatyzacji tworzenia dokumentacji i danych produkcyjnych dla formowania, rozkrojów, układu włókien i kontroli.
Fibersim pracuje jako zagnieżdżony moduł w interfejsie NX CAD (również CATIA i Pro/Engineer).
FIBERSIM Pro
Umożliwia manualną metodę (Ply-based) projektowania warstw, ale jednocześnie umożliwia automatyzację projektowania zwaną Multi-Ply. Projekt Multi-Ply jest prostą do nauczenia metodą projektowania warstw, która automatyzuje szczegółowe zadania projektowe przy użyciu specjalnych wstępnych specyfikacji, co znacznie skraca czas uzyskania efektu finalnego przy wprowadzaniu kolejnych zmian projektowych.
FIBERSIM Elite
Rozszerza możliwości FIBERSIM Pro i korzysta z kluczowych zalet wielu różnych metodologii projektowania kompozytów – w tym strukturalnych, opartych na siatkach, strefach, wypełnieniach objętościowych i opartych na warstwach – umożliwiając efektywną inżynierię szerokiej gamy produktów takich jak duże i skomplikowane struktury lotnicze, konstrukcje nośne samochodów, jak i łopatki silników odrzutowych.
Flat Pattern Export
Licencja Flat Pattern Export pozwala na wyeksportowanie płaskich wykrojów wraz z punktami startowymi, krzywymi kierunkowymi, markerami i adnotacjami tekstowymi do automatycznych, bądź ręcznych wycinarek różnych producentów. Do wspieranych marek należą: Cutting Edge, GFM NS2, Magestic TruNEST, Optimation. Plataine TPO I JETCAM Expert.
Simcenter Structures
Licencja Simcenter Structures umożliwia korzystanie z narzędzi obliczeniowych, korzystających z metody elementów skończonych. Pozwala na analizy liniowe, nieliniowe, modalne, wyboczeniowe, przepływu ciepła oraz punktowych spoin spawanych, zarówno dla materiałów izotropowych, jak i anizotropowych, jak kompozyty włókniste.
eBooki to elektroniczne książki NX CAD (w formacie PDF) skierowane do indywidualnych użytkowników systemu NX, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje w dziedzinie stosowania Synchronous Technology (ST), jak i do użytkowników innych systemów CAD pragnących poznać technologię synchroniczną.
Co do szczegółów technicznych – to na podany w ankiecie email, otrzymają Państwo linki do pobrania poszczególnych plików książki NX CAD. Nie jesteśmy jednak organizacją non-profit, więc zastrzegamy sobie prawo do kontaktu z wybranymi użytkownikami naszych bezpłatnych publikacji. Publikacje przeznaczone są wyłącznie dla Klientów firmy CAMdivision Sp. z o.o. lub jako uzupełnienie bezpłatnych wersji testowych NX.
NX Synchronous Technology
Synchronous Technology 3D
NX CAM Podstawy
Frezowanie 3-osiowe
NX ST & Realize Shape
Realize Shape & ST
Drukowane podręczniki są przeznaczone dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników oprogramowania NX. Publikacje przeznaczone są wyłącznie dla Klientów firmy CAMdivision Sp. z o.o. lub jako uzupełnienie bezpłatnych wersji testowych NX.
Naszej działalności nie ograniczamy tylko to wdrożeń software. Wydajemy podręczniki w formie drukowanej oraz nowatorskie na polskim rynku bezpłatne eBooki. Dodatkowym źródłem informacji o oferowanym przez nas oprogramowaniu są materiały informacyjne w formie ulotek oraz zapis filmowy organizowanych przez nas webinarów. Znajdą tu Państwo szczegółowe opisy produktów i konfiguracji oraz jak również opisy najnowszych wersji oprogramowania.
NX CAD/CAM wersja testowa to bezpłatne testy oprogramowania NX, które obejmuje wybrane pakiety NX CAD, NX CAM i NX CAE lub specjalizowane aplikacje typu NX Mold/Progressive Design (projektowanie form i tłoczników).
W ramach pakietu NX CAD/CAM wersja testowa zapewniamy Państwu:
Oferta skierowana jest dla firm.