"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

Narzędzie baryłkowe do frezowania stycznego - NX 12

W wersji NX 12 wprowadzono możliwość definicji nowego narzędzia Milling Tangent Barrel Tool (Narzędzie baryłkowe do frezowania stycznego).  Jest to odpowiedź na coraz częściej pojawiające się frezy tego typu w katalogach producentów i zarazem chęć używania ich przez technologów-programistów.

Watro zauważyć, że już wcześniej istniała możliwość definicji takiego narzędzia leczy była ona bardziej kłopotliwa gdyż wymagała "ręcznego" wyliczenia punktu zawieszenia większego promienia.

Nowe narzędzie zostało wprowadzone głównie z myślą o obróbce wirników i jest ono dostępne w typach narzędzi "mill_multi-axis" oraz "mill_multi_blade". Mimo to frezu tego możemy używać również w niektórych operacjach nie dedykowanych ściśle do obróbki wirników jak np.: CAVITY_MILLZLEVEL_PROFILECONTOUR_AREA czy VARIABLE_STREAMLINE.

​Na koniec warto jeszcze wspomnieć o podstawowych zaletach zastosowania narzędzia baryłkowego do frezowania stycznego. Chodzi tutaj głównie o podwyższenie jakości wykonanej powierzchni przy zmniejszeniu czasu pracy obrabiarki.

Inaczej mówiąc, podczas obróbki 4- i 5-osiowej (lub 3-osiowej gdzie powierzchnia obrabiana jest nieco pochylona od płaszczyzny pionowej) w porównaniu do standardowego frezu kulistego możemy uzyskać mniejszą chropowatość Ra stosując taką samą warstwę skrawania Ap.

Na poniższej ilustracji celowo, dla lepszego zobrazowania zagadnienia zostawiono nadmiernie duży naddatek technologiczny przed obróbką wykańczającą. Skręt osi narzędzia oraz warstwa skrawania Ap w obu przypadkach są jednakowe.

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook