"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

Konsolidacja narzędzi pomiarowych NX

Od wersji NX12 użytkownicy posiadają jedno skonsolidowane narzędzie pomiarowe Pomiar. Szesnaście poleceń i ponad pięćdziesiąt opcji w jednym narzędziu!

We wcześniejszych wersjach NX posiadał jedno polecenie do konkretnego typu pomiaru (pomiar odległości, pomiar kąta, pomiar obiektu).  W ramach każdego polecenia użytkownik wybierał określone obiekty w określonej kolejności - na przykład jeden wektor, a następnie dwa obiekty do pomiaru odległości. Dzięki nowemu poleceniu proces ten jest bardziej elastyczny. Najpierw wybierasz obiekty - zazwyczaj w dowolnej kolejności - a następnie w oparciu o to, co wybrałeś dostaniesz wszystkie dostępne informacje o obiekcie lub zestawie obiektów.

W niniejszym wpisie zostaną przedstawione najczęściej stosowane operacje. Porównanie pomiarów pokazuje poprzedni sposób ich wykorzystania jak i obecny.

​Jedną z głównych zmian narzędzia Pomiar jest wprowadzenie autopomiaru  obiektów (ścianek, krawędzi, łuków). W zależności od typu obiektu użytkownik jest informowany o jego długości, powierzchni, promieniu, itd.

​We wcześniejszych wersjach NX w funkcjach pomiarowych do zastosowania istniała grupa Prosty pomiar (m.in. prosta odległość). Z faktu wprowadzenia jednego narzędzia Pomiar, gdzie te opcje nie są już dostępne, nie będą omawiane, tylko ich zaawansowane odpowiedniki takie jak: zmierz odległość, zmierz kąt, itd.

Zmierz odległość, a Pomiar- w narzędziu Zmierz odległość wybiera się osobno pomiar średnicy, promienia, punktów na krzywej. Od NX12 średnica i promień są włączone domyślnie jako informacje podstawowe o obiekcie walcowym. Oprogramowanie informuje nas o odległości między punktami (po ich wybraniu), odległości minimalnej, odległości punktów leżących na krzywej, itd. Kolejną różnicą jest brak wirtualnej linijki przy wykonywanym pomiarze, w zamian otrzymujemy cienką linię z grotami na końcach. Po zaznaczeniu "Wyświetl adnotację" (młodszy odpowiednik "Pokaż wymiar") linia ta, razem z wymiarem, pozostaje widoczna w polu graficznym, można ją również przesunąć. Porównanie narzędzi na poniższych filmach. 

Pomiar odległości między punktami 

Pomiar odległości rzutowanej między punktami

 Pomiar długości krzywej

Pomiar odległości między punktami na krzywej

Pomiar średnicy i promienia

Pomiar odległości pomiędzy zestawami obiektów

Zmierz kąt, a Pomiar - sposób pomiaru kąta działa w obydwu wersjach podobnie. W operacji Zmierz kąt przy wyborze typu Przez obiekty należy wybrać dwa obiekty (ścianka, krawędź) analogicznie w Pomiarze (aby otrzymać tylko wartość mierzonego kąta w nowszej wersji zaleca się w Filtrze wyników pozostawić aktywną opcję kąt). W typie Wg 3 punktów do wybrania jest punkt bazowy, koniec linii bazowej, koniec kątomierza - od wersji NX12 są do wyboru tylko punkty. Cechą wspólną obydwu narzędzi jest ich elastyczność, można w dowolnym momencie zmienić obiekt lub punkt pomiaru.

Zmierz ściankę, a Pomiar - po zaznaczeniu ścianki lub ścianek w NX10 użytkownik otrzymuje informację o polu i obwodzie wybranych elementów. Od wersji NX12 (w filtrze wyników wybierz ściankę) widnieją dodatkowe informacje o promieniu i średnicy, środku ciężkości. W Preferencjach Pomiaru można wyselekcjonować (dla danego obiektu) jakie informacje mają być wyświetlane.

Zmierz obiekty, a Pomiar - po wybraniu operacji Zmierz obiekty i zaznaczeniu obiektu lub obiektów bryłowych (tylko ta opcja jest dostępna w filtrze wyboru) pojawia się informacja o masie, objętości, polu powierzchni, promieniu bezwładności, ciężarze. Aby utworzyć punkt środka masy w polu graficznym należy zaznaczyć Utwórz główne osie. W Pomiarze należy:

  • wybrać w górnym filtrze wyboru Obiekt bryłowy
  • w Obiektach do zmierzenia wybrać Obiekt (przy pomiarze pojedynczego elementu) lub Zestaw obiektów
  • w Filtrze wyników zostawić Obiekt
  • w Preferencjach wyselekcjonować potrzebne wyniki

Na filmie zostało przedstawione jak utworzyć punkt środka masy.

Punkt pomiaru, a Pomiar - w NX10 po wybraniu punktu pojawiają się jego współrzędne w odniesieniu do CSYS odniesienia (WCS, Bezwzględny, Wybrany CSYS-dowolny pomocniczy układ współrzędnych). W nowszej wersji do dyspozycji są dwa układy współrzędnych jako CSYS odniesienia (Bezwzględny i WCS), trzeci (CSYS-dowolny pomocniczy układ współrzędnych) został skalsyfikowany jako Obiekt do zmierzenia (współrzędne względem tego układu są aktywne po wybraniu Punktu z Listy tylko przy aktywnym układzie bezwzględnym). Dokładne działanie jest przedstawione na filmie poniżej.

Nowe opcje pomiaru od NX12:

  1. Pomiar grubości ścianki - ustaw obiekt bryłowy w filtrze wyboru, następnie w Obiekt do zmierzenia wybierz punkt, włącz punkt wyboru Punkt na ściance i zaznacz dowolny punkt geometrii. Otrzymasz grubość, odległość minimalną i maksymalną.
  2. Metody pomiaru:
  • Swobodne - podaje informacje o obiekcie, dokonuje skumulowanych pomiarów obiektu lub zestawów obiektów
  • Pary obiektów - mierzy odległość między dwoma zestawami obiektów
  • Łańcuch obiektów - mierzy odległość serii obiektów 
  • Z obiektu odniesienia - mierzy odległość między obiektem odniesienia a innymi obiektami.

Na filmie poniżej zostały przedstawione przykładowe pomiary z wyżej wymienionymi metodami wraz z pomiarem grubości ścianki.​

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook