"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

Tworzenie i przywracanie kopii bezpieczeństwa

 Nie ma lepszego uczucia, jak zakupienie nowej, szybkiej i wydajnej stacji roboczej do pracy w Solid Edge. Jednak często jedna kwestia spędza użytkownikom sen z powiek - przeniesienie ustawień programu w momencie "przeprowadzki" na nową stacje. Z drugiej strony, zawsze dobrą praktyką będzie tworzenie kopii zapasowych w razie awarii stacji. Parafrazując klasyka - w końcu świat dzieli się na tych co robią backupy oraz na tych co dopiero zaczną je robić. W dzisiejszym wpisie opiszę procedurę tworzenia i przywracania kopii bezpieczeństwa. 

...

Jeśli interesuje Cię wersja testowa NX - wejdź na

NX CAD/CAM/CAE wersja testowa. Aby w pełni wykorzystać pakiet NX CAD/CAM wersja testowa warto skorzystać z wstępnych szkoleń, warsztatów czy konsultacji online.

 Kreator ustawień i preferencji

Dostęp do kreatora ustawień i preferencji można uzyskać poprzez Menu Start w systemie Windows, odszukując grupę programów Siemens Solid Edge.

Kreator posiada cztery funkcje :

  1.  Wykonaj kopię ustawień i preferencji - na podstawie wybranych przez nas parametrów program wykona kopię bezpieczeństwa do określonego przez użytkownika folderu
  2. Przywróć kopię utawień i preferencji - na podstawie wybranych przez nas parametrów program przywróci kopię bezpieczeństwa z określonego przez użytkownika pliku preferencji (*.sepref)
  3. Przywróć fabryczne ustawienia i preferencje Solid Edge - program przywróci ustawienia i preferencje programu do ustawień fabrycznych.
  4. Przywróć fabryczne ustawienia i preferencję Solid Edge po zmianie języka - przywrócenie ustawień i preferencji program do ustawień fabrycznych wykorzystywany po zmianie języka, z którego korzystamy w oprogramowaniu.

Wykonywanie i przywracanie kopii bezpieczeństwa 

 Wybranie opcji Wykonaj kopię bezpieczeństwa przeniesie użytkownika do kolejnego okna.

 Można w nim wybrać typ ustawień i preferencji  na podstawie których zostanie wykonana kopia bezpieczeństwa. Do wyboru są opcję :

  1. Zapamiętaj ustawienia rejestru. 
  2. Zapamiętaj pliki z folderu Appdata.
  3. Zapamiętaj pliki z folderu Preferences.
  4. Zapamiętaj pliki szablonów.

Czyli dane, które są przenoszone do kopii bezpieczeństwa to dane pochodzące z rejestry systemu Windows, pliki znajdujące się w folderze Appdata (dostęp do Appdata uzyskujemy wpisując %appdata% w eksploratorze Windows), pliki z folderu Preferences (domyślnie C:\Program Files\Siemens\Solid Edge 2021\Preferences) oraz to co najważniejsze, stworzone przez firmę szablony części, złożeń, rysunkowe. 

Przyjrzyjmy się zatem procesowi tworzenia kopii zapasowej. Przyjmując, że zaznaczone zostaną wszystkie opcje oraz wybraliśmy folder do którego trafi kopia bezpieczeństwa, należy nacisnąć przycisk Zakończ

W wybranym folderze powinien pojawić się plik : 

Chcąc przywrócić kopię bezpieczeństwa, w kreatorze należy wybrać drugą opcję : Przywróć kopię ustawień i preferencji. Następnie wybrać dane, które z kopii zostaną odzyskane. Dodatkowo można programowi wskazać, by wykonał kopię bezpieczeństwa bieżących ustawień dla użytkownika. Plik ten zostanie zapisany w tym samym położeniu folderu. Po wybraniu pliku kopii należy kliknąć na zakończ

W folderze, z którego odczytywano kopię powstał nowy plik o nazwie BackupSettings. Jest on kopią ustawień z przed przywrócenia kopii zapasowej. 

 Przywracanie ustawień fabrycznych

W celu przywrócenia ustawień fabrycznych wybieramy trzecią lub czwartą opcję. Po wybraniu przycisku Zakończ powinien pojawić się komunikat : "W Solid Edge pomyślnie przywrócono domyślne". 

Ze swojej strony oczywiście gorąco zachęcam do tworzenia co pewien czas kopii zapasowych. Nie tylko w Solid Edgu, ale w każdym możliwym oprogramowaniu na którym pracujemy. Sprawia to, że będziemy przygotowani na potencjalne awarie komputerów, ataki hakerskie. Posiadanie kopii bezpieczeństwa, znajdującej się oczywiście na innej stacji/serwerze/udziale sieciowym wymiernie skróci czas potrzebny na powrót do pracy w środowisku Solid Edge. Również sprawnie przeniesiemy się do pracy w programie na nowej, błyszczącej stacji roboczej. 

...

Jeśli interesuje Cię wersja testowa SE - wejdź na :

NX CAD/CAM/CAE wersja testowa. Aby w pełni wykorzystać pakiet NX CAD/CAM wersja testowa warto skorzystać z wstępnych szkoleń, warsztatów czy konsultacji online.

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook