"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

STAMPING TOOL

Od wersji NX1872, dostępne jest narzędzie typu „Cechownik" – odpowiednik w NX „STAMPING TOOL".
Za pomocą tego typu narzędzia jest możliwość cechowania części obrabianych.
Aby wykonać taki zabieg w NX, należy wykonać kilka kroków, które zostaną przedstawione poniżej.

Krok pierwszy.

 W pierwszym kroku należy przygotować model narzędzia 3D, a następnie określić, która część narzędzia jest tnąca. Część tnąca w przypadku NX podczas weryfikacji ścieżki usuwa materiał, co będzie odwzorowaniem naszego cechownika. Jeżeli nie dysponujemy modelem 3D narzędzia, należy osobno narysować model części tnącej narzędzia oraz model oprawki, a następnie wykonać złożenie tych części. Bardzo ważną rzeczą jest, aby model narzędzia znajdował się w płaszczyźnie ZC_YC globalnego układu współrzędnych ( oś XC układ współrzędnych musi się pokrywać z osią narzędzia).

Krok drugi.

  Po wykonaniu powyższych czynności, należy przejść do modułu wytwarzania i wybrać opcję „Create Tool". Jeśli po wybraniu tej opcji nie ma w drzewie opcji wyboru tworzenia narzędzia typu „stamping_tool", to należy wybrać opcję „Browse" i wskazać plik „stamping_tool.prt", który znajduję się w lokalizacji instalacji NX w folderze „Siemens\NX1899\MACH\resource\template_part\metric". Po wybraniu pliku, uaktywni nam się opcja definicji narzędzia typu „stamping_tool".

Krok trzeci.

W oknie definicji tworzenia narzędzia należy określić punkt mocowania oprawki, oraz model części tnącej, a następnie po przełączeniu się do zakładki „Tracking", określić punkt prowadzenia narzędzia. Po zdefiniowaniu opisanych czynności w rubryce „Library Reference" można określić odniesienie do biblioteki narzędzi, a następnie za pomocą opcji „Export Tool to Library" wyeksportować narzędzie do biblioteki, dzięki czemu możemy dowolnie korzystać ze zdefiniowanego narzędzia, bez ponownego tworzenia go.


Krok czwarty.

Należy wczytać plik z bryłą, na której będzie wykonywane cechowanie, wybrać z biblioteki narzędzie, które zostało utworzone, a następnie utworzyć operacje typu „GENERIC_MOTION", za pomocą której można wykonać sekwencje kilku ruchów potrzebnych do wykonania zabiegu cechowania. Po wykonaniu tych czynności można przeprowadzić weryfikację ścieżki z usuwaniem materiału, na której widoczna jest wykonana cecha.  

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook