"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

Nowa operacja TUBE_FINISH w NX 11

W wersji NX 11 pojawiła się do wyboru nowa operacja Tube Finishing (Wykończenie rury).

Obróbka to została stworzona głównie z myślą o przemyśle motoryzacyjnym. 

Klasycznym przykładem wykorzystania tak utworzonej ścieżki mogą być kolektory ssące i wydechowe silników spalinowych. Elementy te zwykle wykonywane są z odlewów i stawiane są im wymagania zapewnienia maksymalnie dużego przepływu powierza (względnie mieszanki paliwowo-powietrznej, spalin ... itp.) co w praktyce można uzyskać w dużej mierze przez odpowiednio zagęszczoną oraz wygładzoną ścieżkę narzędzia.

Przyjrzyjmy się teraz jak działa TUBE_FINISH.

Po określeniu podstawowych danych w oknie Location (Lokalizacja) należy przede wszystkim wybrać ścianki obrabiane Specify Cut Area (Określ obszar obróbki) oraz zdefiniować parametry w Tube Finish (Rurka - wykończenie). W efekcie otrzymamy ścieżkę narzędzia, która dwustronnie obrabia wskazany kanał.

Dodatkowo na belce Geometry (Geometria) mamy możliwość określenia krzywej środka obrabianego kanału. Wskazanie takiej krzywej umożliwia często większą kontrolę nad zachowaniem narzędzia (unikanie kolizji w ruchach wejścia/wyjścia, określenie strony startu/końca itp.).

Przykładowo wskazując krzywą w Specify Central Curve (Określ krzywą środkową) możemy kontrolować odległość narzędzia od ścianki/naddatku ponieważ wejście i wyjście frezu będzie odbywało się w okolicach tej właśnie krzywej.

Możliwe jest też obrabianie przelotowego kanału tylko z jednej strony lub jedynie na pewnym fragmencie (taka sytuacja może mieć miejsce np. po napawaniu uszkodzonej części).

W tym celu wystarczy odpowiednio zdefiniować parametry na belce Machining Region (Region obróbki skrawaniem).

Jeśli w obrabianej rurze istnieją dodatkowe, nieregularne ścianki (np. w postaci wypukłych wysp) zostaną one uwzględnione w obliczeniach, a sama ścieżka narzędzia nadal zachowa ciągłość przebiegu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość wskazywania pomocniczych ścianek, które nie koniecznie muszą należeć do WORKPIECE.

Niekiedy przy bardziej skomplikowanych modelach mamy do czynienie z rozdzielającymi się kanałami. Zobaczmy więc co się stanie w takiej sytuacji.

Jak widać obróbka powstała z uwzględnieniem jednego z kanałów. Pytanie jednak jak kontrolować obrabiany fragment detalu (który w tym momencie jest dość "przypadkowy") ? Z pomocą przychodzi nam znów opcja Specify Central Curve (Określ krzywą środkową).

Często też nie będziemy chcieli frezować sąsiedniego kanału. Należy więc wtedy zaślepić pomocniczymi powierzchniami wspólną przestrzeń dolotową.

Jeśli technologia wymaga wygładzenia ścieżki w narożnikach należy to uwzględnić podczas tworzenia powierzchni zaślepiających.

Poza opisanymi powyżej, standardowymi rozwiązaniami możliwe są też bardziej nietypowe zastosowania, jak np. obróbka podcięć w zamkniętych obszarach.

Na koniec warto wspomnieć, że omawiana operacja znalazła swoje rozszerzenie o 5-osiową obróbkę zgrubną TUBE_ROUGH,  wprowadzoną w NX 12 i opisaną przy okazji innego wpisu na blogu:

TUBE_ROUGH - ZGRUBNA OBRÓBKA 5-OSIOWA - NOWOŚĆ W NX 12

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook