"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

Premiera NX 1980 - nowości w module CAM

W drugiej połowie czerwca tego roku miała premierę kolejna odsłona programu NX – 1980. W niniejszym wpisie zostanie przedstawiony przegląd najnowszych funkcjonalności w module CAM.

Multi-Axis Deburring

Wprowadzona poprzednio operacja gratowania została rozbudowana o zastosowanie wieloosiowe. Operacja 5 Axis Deburring automatycznie rozpozna krawędź do obróbki, a następnie przeprowadzi obróbkę zgodnie z wprowadzonymi parametrami fazki. Dostępny jest również wariant 4 osiowy tej operacji.

Obróbka zgrubna części obrotowych

Bazując jedynie na informacji o części i przygotówce, NX automatycznie zaproponuje zoptymalizowaną 4 osiową obróbkę zgrubną. Operacja dostępna jest w grupie mill_rotary.

 Nowości w operacji Variable Axis Guiding Curves

Operacja Guiding Curves tradycyjnie została wzbogacona o dodatkowe możliwości. Pierwszą z nich jest możliwość interpolacji osi narzędzia. Znana, zaawansowana opcja kontroli osi narzędzia jest od teraz możliwa do wykonania w Variable Axis Guiding Curves. Interpolacja narzędzia zarówno w kierunku prowadzenia jak i kierunku szyku pozytywnie wpłynie na jakość obrabianej powierzchni.

Przejścia wielokrotne w Guiding Curves. Wprowadzono możliwość zastosowania przejść wielokrotnych na głębokości. Funkcjonalność znana m.in. z operacji Streamline teraz została wdrożona do Guiding Curves.

 Naddatek od ścianki bocznej

Wskazanie kontrolnej ścianki bocznej oraz zadeklarowanie jej naddatku pomoże zwiększyć kontrolę nad obróbką w ten sposób, że unikane będzie frezowanie poprzednio obrobionej ścianki lub ścianki jeszcze nieobrobionej.

 Zautomatyzowany sposób tworzenia oprawki

Dostawcy narzędzi najczęściej udostępniają modele narzędzi w postaci 3D. Do tej pory użytkownik mógł wesprzeć się wizualnie oprawką, lecz wprowadzenie parametrów, a co za tym idzie stworzenie oprawki, było procesem niekiedy pracochłonnym. Od wersji NX 1980 jest możliwość wczytania oprawki w postaci 3D, a następnie automatyczne utworzenie segmentów, stopni jej budowy, dzięki czemu sam proces tworzenia oprawki został znacząco skrócony. Należy wskazać poprawną oś oraz obiekt bryłowy oprawki. Następnie NX sam rozpozna stopnie i wprowadzi je na listę.

Parametr "Klasa dokładności" 

Dla narzędzia typu rozwiertak oraz wytaczadło jest możliwość dodania parametru klasy dokładności. Parametr ten można następnie wykorzystać w FBM.

 PrimeTurning ™

PrimeTurning ™ jest innowacyjną metodą obróbki tokarskiej. Siemens w kooperacji z Sandvik Coromant wprowadził tą strategię do NX CAM. Technologia ta wykorzystuje narzędzie CoroTurn Prime. Ścieżka skrawająca wprowadza narzędzie w materiał od strony uchwytu, a następnie narzędzie kierowane jest w stronę końca części. Dzięki temu można zastosować mały kąt wejścia i wydajniejsze parametry skrawania. Oczywiście można zastosować również standardowe podejście w PrimeTurning ™ tj, skrawanie od końca części w stronę uchwytu.

Istnieje możliwość zastosowania PrimeTurning ™ dla operacji dwukanałowej (Multi Channel Roughing) oraz z zastosowaniem osi B.

Oprócz zwiększenia wydajności PrimeTurning ™ wpłynie również pozytywnie na żywotność narzędzia.

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook