"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

MINI SERIA : SOLID EDGE 2022 - Polecenie Bridge (Most)

 Nieco ponad miesiąc temu swoją premierę miał Solid Edge 2022. Tym samym, w swoim poprzednim wpisie zacząłem mini-serię poświęconą nowościom w nowej odsłonie. Nadszedł czas, by dokładniej omówić jedną z wielu nowości, która zawitała do programu w tegorocznej odsłonie - operacja Bridge lub Most, w zależności od nazewnictwa w wersjach językowych.

Definicja polecenia Most 

Polecenie Most służy do dodawania modyfikacji podobnych do elementów takich jak na przykład uchwyty, elementy przejściowe lub też tworzenia wycięć w modyfikowalnych obiektach podziału. Nazwa operacji - Most, została moim zdaniem dobrana do operacji w idealny sposób, gdyż jej działanie opiera się na stworzeniu konstrukcji łączącej dwa obiekty klatkowe przez wybranie lica wejściowego na każdym z tych elementów. Można tutaj z łatwością dobrać analogiczną sytuację, gdy mamy most łączący dwa brzegi rzeki. Nie jest to jednak jedyne wykorzystanie operacji Most. Może ona służyć do stworzenia jednostronnego mostu, który może posłużyć użytkownikowi do wymodelowania uchwytu, zakończonego w przestrzeni. 


 Sposób działania operacji Most

Na potrzeby modelu pokazanego w wpisie został już stworzony Element podziału, więc by rozpocząć nad nim pracę, należy przejść do środowiska Modelowania podziału. Jest to możliwe po zaznaczeniu Elementu podziału na Pathfinderze, a następnie po naciśnięciu napisu Element podziału w obszarze roboczym.

 Oczom użytkowników powinna ukazać się klatka okalająca cały model

Po wyborze polecenia Most, znajdującego się w grupie operacji Modyfikuj, należy zaznaczyć dwa obiekty klatki pomiędzy którymi stworzony zostanie most. Odbywa się to poprzez wybranie obiektu klatki, zaakceptowanie kroku operacji, wskazaniu drugiego obiektu klatki oraz akceptacji kroku operacji. Należy zwrócić uwagę na krzywą kształtu, ponieważ w zależności gdzie użytkownik skieruje kursor podczas wskazywania klatki, od tego lub do tego miejsca krzywa kształtu będzie przebiegać. Ma to oczywisty wpływ na kształt uzyskanego obiektu.

Efekt przy zaznaczeniu pokazanym powyżej powinien być następujący : 

Poniżej dołączam zrzut z wykorzystania operacji z nieco innymi założeniami dotyczącej położenia krzywej kształtu : 

W toku operacji Most można ustalić ilość segmentów klatki, które zostaną utworzone podczas tworzenia mostu. Dla przykładu - w zrzucie poniżej stworzony został most zawierający 3 segmenty :  

Zmiana ilości segmentów z dwóch, jak w przypadku poprzednich zastosowań operacji, na trzy, sprawia, że kolejne mosty zostaną dobrze dopasowane do powstałej geometrii :  

Zwiększenie ilości segmentów spowoduje również, że użytkownik będzie mieć o wiele większą kontrolę nad finalnym kształtem mostu, ponieważ za pomocą uchwytów widocznych na klatce, istnieje możliwość modyfikacji kształtu bryły.

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook