"Top EUROPEAN Partner in DIGITAL Manufacturing"

Image

Hole_making – kierunek dostępu do cechy

Podczas obróbki otworów w NX CAM często „przewija się" temat wskazywania (bądź wyszukiwania) cech.
Cechy otworów są rozpoznawane z jakiegoś konkretnego kierunku. Domyślnie kierunkiem tym jest ta strona, od której można całkowicie obrobić daną cechę.
O ile w przypadku nieprzelotowych otworów sprawa wydaje się oczywista to komplikacje czasem pojawiają się gdy mamy do czynienia np. z przelotowym otworem, zakończonym z jednej strony kołnierzem.

Stosowana technologia niekiedy wymusza na programiście obróbkę z przeciwnej strony niż domyślnie wykryty kierunek przez NX CAM.
Oczywiście jeśli tylko otwory są zdefiniowane jako Through (Przelotowe) zawsze możemy edytować daną operację i w Specify Feature Geometry (Określ geometrię cech) użyć przycisku Reverse Direction (Odwróć kierunek).

Wadą tego rozwiązania jest to, że powielając (przez kopiowanie) daną operację musimy każdorazowo używać polecenia Reverse Direction (Odwróć kierunek).
Lepiej byłoby wyszukać i pogrupować dane cechy z zastosowaniem odpowiedniego kierunku.
Niestety jednak kiedy pogłębienie otworu znajduje się z przeciwnej strony to kierunek dostępu będzie ustalony od tegoż właśnie pogłębienia.
Wydawało by się więc, że nic lepszego nie da się zrobić.
Jest na to jednak ciekawe rozwiązanie.

Przyjrzyjmy się najpierw jak to robi standardowy użytkownik NX. 

Najczęściej wyszukując cechy zaznaczana jest cała lista dostępnych kryteriów dla wszystkich możliwych typów otworów (i tutaj tkwi klucz do rozwiązania zagadki). 

A teraz co można zrobić inaczej abyśmy mieli więcej możliwości. 

Wyszukując cechy możemy podzielić cały proces na dwa etapy.
Każdorazowo należałoby zaznaczyć jedynie interesujący nas typ otworów wraz z jego kierunkiem dostępu.
W efekcie spowoduje to, że otrzymamy dwukrotnie więcej cech.
Należy to jednak potraktować jako zaletę … ale o tym „kilka słów" za chwilę.

Krok 1

Krok 2 

Następnie wskazane jest utworzenie dodatkowych układów MCS od tych kierunków, z których będzie obrabiana konkretna cecha. Dzięki temu za chwilę unikniemy problemów z grupowaniem cech (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

Po takim przygotowaniu nie powinniśmy już teraz mieć problemu z wyszukaniem dwóch grup cech (oczywiście pamiętając o odpowiednim obiekcie MCS oraz kierunku dostępu).

GRUPA 1

GRUPA 2

W efekcie uzyskujemy dla jednego otworu z pogłębieniem dwie odrębne cechy, które możemy wykorzystywać w osobnych grupach (co też przed chwilą zrobiliśmy).
Z kolei korzystając z poprawnie zdefiniowanej grupy cech nie musimy ręcznie wskazywać ścianek otworów ani używać polecenia Reverse Direction (Odwróć kierunek).

Jeden MCS do wszystkiego
Jeśli z jakiegoś powodu wolimy mieć wszystkie grupy pod jednym układem to również możemy uzyskać taki efekt.
Wcześniejsze rozwiązanie grupowania cech było przedstawione dla najbardziej podstawowej opcji Tool Axis (Oś narzędzia) ustawionej jako +Z of MCS (+Z MCS).
 

Jeżeli jednak zmienimy parametr Tool Axis (Oś narzędzia) na All Axes (Wszystkie osie) to będziemy mogli do takiego układu MCS dodawać grupy otworów pod różnymi kątami w stosunku do podstawowej osi +ZM (w praktyce wiercenie nie będzie już obróbką 3osiową ale indeksowaną). 

Witaj w CAMdivisionPL | EN

# Blog NX CAD/CAE/CAM 
Nasze kanały: social facebooksocial facebooksocial facebooksocial facebook