By Super User on piątek, 11 maj 2018
Category: NX CAM

Dwa sposoby stosowania korekcji promienia narzędzia – frezowanie w NX CAM

Na samym początku należy zaznaczyć, że programując obróbkę w NX, nie stosujemy włączonej korekcji promieniowej w trakcie całego procesu. Korekcję włączamy na przejściach wykańczających. Przykładowo w obróbce Cavity Mill korekcję możemy zastosować po zaznaczeniu opcji Add Finish Passes (Wstaw ścieżki wykańczające) w Cutting Parameters (Parametry obróbki). 

Przechodząc do meritum, korekcję włączamy w Non Cutting Moves (Ruchy pomocnicze), zakładka More (Więcej), określając na których ścieżkach ma być zastosowana (jak na ilustracji poniżej). 

Po wybraniu tej opcji pojawią nam się ograniczenia dotyczące wejścia na tor skorygowany:

Zaznaczenie opcji Suppress Cutcom If Less Than Minimums (Zablokuj korekcję < opcji minimalnych) będzie skutkowało tym, że przy „braku miejsca" na zastosowanie przejścia (z minimalnym ruchem i kątem) na tor skompensowany, korekcja nie zostanie zastosowana.

Nawiązując do tematu wpisu, mamy w NX dwa sposoby zadawania korekcji narzędzia. Zależy to od tego czy zaznaczymy opcję Output Contact/Tracking Data (Dane jako Kontakt/Punkt odniesienia).

Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy bez problemów wykonywać z włączoną korekcją naroża wewnętrzne, o promieniu równym promieniowi freza. Nie ma również w tej sytuacji znaczenia, czy wymiar rzeczywisty freza będzie większy czy mniejszy od nominalnego. Przy tradycyjnym podejściu, dla większości układów sterowania, sprawia to problemy kiedy na torze skorygowanym promień łuku ma teoretycznie wartość 0.0 lub ujemną. 

Nawiązując do pierwszego akapitu z tego wpisu: istnieje możliwość zrobienia całej obróbki (nawet zgrubnej) z włączoną korekcją, korzystając z odpowiedniego UDE (Zdarzenie na początku ścieżki). Wymusi ono na postprocesorze wygenerowanie odpowiednich współrzędnych i przywołanie korekcji. Jest to jednak sposób, od którego się już odchodzi w NX, i który jest nie zalecany.